Aqua znaczy woda

 Aqua znaczy woda, zapora w Wapienicy    Głównym zadaniem Aqua S.A. jest dostarczanie zdrowej i smacznej wody do picia. Aqua prowadzi działalność na terenie miast: Bielsko-Biała, Szczyrk, Kęty, Wilamowice oraz gmin: Skoczów-Kowale, Bestwina, Buczkowice, Chybie, Czechowice-Dziedzice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka i Wilkowice. Spółka prowadzi także hurtową sprzedaż wody dla miast: Andrychów, Czechowice-Dziedzice, Kęty oraz dla gminy Bestwina.  
      Spółka posiada kilka źródeł wody, z których najważniejsze są zlokalizowane w Kobiernicach na rzece Sole, w Wapienicy na potoku o tej samej nazwie oraz w Szczyrku na rzece Żylicy. Codziennie produkujemy około 55-62 tys. m³. Woda do domów jest doprowadzana systemem rur o łącznej długości około 2011 km, które niczym podziemna pajęczyna oplatają miasto i sąsiadujące z nim obszary. Mówiąc o rurach wodociągowych należy pamiętać o ich różnorodności co do wielkości, wieku oraz materiału. Największe rury stosowane w Aquie mają aż 1200 mm średnicy, podczas gdy najmniejsze tylko 32 mm.

W Spółce eksploatowane są m.in. sieci żeliwne, które nieprzerwanie funkcjonują od końca XIX wieku oraz najnowsze sieci z polietylenu. Należy podkreślić, że Spółka kładzie szczególny nacisk na profilaktyczne badanie sieci. Ciągły monitoring przepływów jest możliwy dzięki zastosowaniu w telemetrii loggerów - urządzeń umożliwiających zapamiętywanie informacji o przepływach chwilowych w określonych przedziałach czasowych.

     Aqua ciągle ulepsza stosowany proces dezynfekcji wody na stacjach uzdatniania, na przykład poprzez poszerzenie procesu o etap naświetlania promieniami UV. Promieniowanie to w najlepszy sposób eliminuje mogące się pojawić w wodzie skażenia bakteriologiczne, w tym bakteriami z grup Coli i Clostridia. Poddanie ww. bakterii promieniowaniu UV uszkadza w nich kod DNA i RNA, co zapobiega ich dalszemu rozmnażaniu. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że stosowanie lamp w istotny sposób poprawia jakość dostarczanej wody.

Jesteśmy dumni, że dzięki naszej pracy możemy dostarczać naszym Klientom wodę, która nie tylko spełnia surowe standardy określone w przepisach europejskich, ale także dostarcza pijącym ją ludziom niezbędnych do życia mikroelementów.

 

 

Zapraszamy do artykułu na temat jakości naszej wody.  Jakość wody

 

 

BIP    Rodzina plus    ISO 9001         Pływalnia AQUA      Fitness AQUA