Aqua znaczy woda

AQUA S.A. posiada kilka ujęć wody, z których strategiczne zlokalizowane są w Kobiernicach na rzece Sole, w Wapienicy na potoku o tej samej nazwie oraz w Szczyrku na rzece Żylicy. Spółka dostarcza wodę na terenie Bielska-Białej i 14. sąsiadujących gmin. Codziennie produkujemy około 55-58 tys. m3 zdrowej, wysokiej jakości wody pitnej. Poprzez sieć wodociągową o łącznej długości ponad 2050 km woda jest dostarczana do ponad 225 000 tys. mieszkańców (wliczając hurt dochodzi do 300 000).

 

Droga jaką przechodzi woda, zanim dotrze do kranów w Bielsku-Białej…

Wszystko zaczyna się w górach Beskidu Małego i Żywieckiego, w krystalicznie czystych potokach i strumykach, stanowiących zlewnie Soły.  Poprzez malownicze zapory na jeziorze Żywieckim, Międzybrodzkim i Czanieckim woda trafia do stacji uzdatniania w  Kobiernicach.

Tutaj jest pobierana, dokładnie sprawdzana i uzdatniana - filtrowana przez naturalne złoże filtracyjne (tzw. prakoryto rzeki Soły - warstwa żwiru ma od 8 do 10 metrów grubości).
Na stacji uzdatniania wody zarówno w Kobiernicach jak i Wapienicy zastosowano nowe, przyjazne człowiekowi i środowisku technologie. Wyeliminowano chlor ciekły do dezynfekcji wody, w zamian zastosowano bezpieczny podchloryn sodu, wytwarzany na miejscu w procesie elektrolizy soli kuchennej. Magazynowanie chloru w fazie ciekłej w ilości kilku ton, stanowiło poważne zagrożenie dla pracowników i środowiska.

Ze Stacji Uzdatniania Wody w Kobiernicach,  woda trzema rurociągami magistralnymi  jest pompowana do zbiorników wyrównawczych znajdujących się w rejonie ulicy Witosa i Langiewicza w Bielsku-Białej. I właśnie stąd, poprzez wodociągową sieć rozdzielczą, woda trafia do naszych domowych kranów.